Operat przeciwpożarowy

Zgodnie z Ustawą o odpadach, do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów oraz do wniosku o zezwolenie na przetwarzanie odpadów należy dołączyć m. in. operat przeciwpożarowy, określający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu lub jego części lub innego miejsca magazynowania odpadów. Obowiązek opracowania operatu przeciwpożarowego spoczywa zatem na przedsiębiorcach ubiegających się o wydanie wyżej wymienionych zezwoleń.

Operat przeciwpożarowy to dokument określający warunki ochrony przeciwpożarowej instalacji, obiektu bądź jego części lub innego miejsca, w którym magazynowane są odpady. Warunki te powinny być uzgodnione z właściwym miejscowo Komendantem Państwowej Straży Pożarnej.

Operaty ppoż. mogą być sporządzane wyłącznie przez uprawnione do tego osoby, co jasno definiuje Ustawa o odpadach. Jeśli organem wydającym zezwolenie jest marszałek województwa albo regionalny dyrektor ochrony środowiska, operat może być sporządzony tylko przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jeśli organem właściwym jest starosta, operat może sporządzić również inżynier pożarnictwa, osoba z ukończonymi studiami wyższymi w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżynieria bezpieczeństwa pożarowego. 

Operat przeciwpożarowy ppoż , Kłobuck, Wieluń,  Pajęczno, Krzepice, Olesno, Myszków, Włoszczowa, Gliwice, Piekary Śląskie, Bytom, Zabrze, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Siemianowice Śląskie, Zawiercie, Katowice, Chorzów, Lubliniec, Dąbrowa Górnicza, Kluczbork, Ruda Śląska, Tychy, Działoszyn, Mikołów, Radomsko, Bielsko Biała, Częstochowa, Żywiec.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Polityka prywatności