Hydranty są to urządzenia przeciwpożarowe, które w głównej mierze służą do gaszenia pożaru. W przypadku jego wystąpienia spełniają jedną z głównych ról w pierwszej fazie nie tylko dla użytkowników budynków, ale również dla organów Państwowej Straży Pożarnej.
Cykliczna konserwacja oraz utrzymanie hydrantów w ciągłej gotowości wynika z przepisów przeciwpożarowych, m.in. z Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz. 719 z 2010 r.). Przeglądy winny być przeprowadzane w terminach oraz w sposób zgodny z instrukcją ustaloną przez producenta, nie rzadziej niż raz w roku. Zgodnie z normą PN–EN 671-3 w przypadku hydrantów wewnętrznych co 5 lat węże powinny być poddane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze instalacji (1,2 MPa).
Kontrola hydrantów polega na:
- ocenie stanu technicznego hydrantu i jego elementów składowych,
- wykonaniu pomiarów wydajności oraz ciśnienia dla określonego hydrantu,
- sprawdzeniu dostępu do hydrantu oraz jego oznaczeń.
Badania wydajności hydrantów są wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia oraz certyfikaty. Po wykonanych czynnościach przeglądowych wystawiany jest protokół zawierający wyniki pomiarów, datę wykonania następnego przeglądu oraz stosowne zalecenia.
Nasi specjaliści świadczą usługi na całym terenie województwa śląskiego.
Zapraszamy do kontaktu!
Zobacz także: